عضویت در خبرنامه

دلما باغچه ، کاخ توپکاپی | استانبول

کاخ توپکاپی :

که در طول قرون 19-15 در مرکزامپراطوری عثمانی قرار داشته است. ساختمان جدید کاخ توپکاپی از سال 1466 شروع و درتاریخ 1948 و پیش از فوت سلطان محمد فاتح در سال 1478 ساخته شده است

خانه سلیم مست كه پس از آنكه مشروب بسیاری خورد درحمام غرق شد و خانه ابراهیم دیوانه كه پس از چهار سال زندانی شدن در قصر قفس، عقل خود را از دست داد. خانه داستان‌های رنگارنگ و قصه‌های سلاطین. کاخ توپ‌کاپی در محل تلاقی تنگه بسفر ، خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره قرار گرفته است. این کاخ متعلق به قرن ۱۵ تا ۱۹ میلادی و دوران امپراطوری عثمانی است. این کاخ توسط محمد فاتح در ۱۴۵۳بنیان شد و تا درگذشتش در سال ۱۴۸۱ در آن زیست. پس از او محل زندگی سلاطین ودولتمردان عثمانی بود و محمد دوم آخرین امپراطوری بود كه در آن خانه كرد. توپ‌كاپیاز میان قرن‌ها بزرگ‌تر شد و چهره عوض كرد اما بنیان چهار باغ او همان ماند كه بود. كاخ دارای باغ بسیار باشکوهی است.

در سمت راست کاخ درختان سرو قرار گرفته و مطبخ‌های کاخ نیز در همین سمت جای گرفته‌اند. امروزه از این محل به عنوان نمایشگاهی ازمجموعه‌های کریستال، نقره و ظروف چینی که مربوط به دوره امپراطوری عثمانی است،استفاده می‌شود. در قسمت چپ کاخ حرمسرا قرار دارد. در این بخش همسران و فرزندان سلاطین در انزوا زندگی می‌کرده‌اند. سومین بخش کاخ نیز شامل سالن اجتماعات ،کتابخانه احمد سوم ، نمایشگاهی از لوازم شخصی سلاطین و خانواده‌ی سلطنتی ، جواهرات بسیار مشهور و قیمتی و نیز مجموعه‌ای از دست نوشته‌ها می‌باشد. در میانی‌ترین بخشاین قصر زیبا عمارتی است که ردای حضرت محمّد (ص) در آن نگهداری می‌شود. این ردا پساز آن که عثمانی ها به دین اسلام گرویدند به استانبول آورده شد.

موزه های باستان شناسی در قسمت داخلی اولین حیاط کاخ توپ کاپی قرار دارند. در این مکان کلکسیونی از عتیقه‌ها و گنج های با ارزش وجوددارد. از جمله این آثار با ارزش می توان به تابوت سنگی اسکندر و نمای سر در معبدآتن اشاره کرد. در موزه مشرق باستان نیز می‌توان نمونه هائی از هنر سومریها ،بابلیها و عاشوریان را یافت کرد.

کاخ دولما باغچه

این کاخ ۶۰۰ متری در ساحل اروپایی تنگه بسفر قرارگرفته است. قسمت بیرونی این کاخ توسط سلطان عبدالمجید اول در اواسط قرن ۱۹ میلادی ساخته شد.

وجود سالن بزرگ در این کاخ با ۵۶ ستون داخل آن و چلچراغ شکیل و ۵/۴تنی آن با ۷۵۰ لامپ موجود در آن چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. در زمان‌های گذشته جهت خوشایند ساکنین این کاخ پرندگان مختلف از اقساط نقاط جهان گردآوری ونگهداری می‌شده است.

تمامی ساعت‌های كاخ بر روی ۹:۰۵ متوقف هستند، ساعتی كه موسس جمهوری ترکیه، آتاتورک، در این کاخ در تاریخ ۱۰ نوامبر ۱۹۳۸ دیده از جهان فروبست.

تصاویر

dolmabahcepalaceistanbulbosphorutourdolmabahcepalaceindoor.jpg 66040310.jpg IstanbulDolmabah.JPG topkapipalace.jpg Gate.jpg basilica.jpg
An item with the same key has already been added. Key: text