عضویت در خبرنامه

درباره قبرس شمالی

قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند.

در سال ۱۹۶۳، نمایندگان اقلیت ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس خارج شدند و در پی بروز درگیری بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴ یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام داشت که ماموریت آن تا کنون تمدید شده‌است.

در سال ۱۹۷۴ دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که عملاً باعث تقسیم این جزیره شد.

بخش ترک‌نشین قبرس در سال ۱۹۸۳ ‬اعلام استقلال کرد و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی گذاشت.

بخش ترک‌نشین قبرس را غیر از ترکیه، کشور دیگری به رسمیت نشناخته‌است و این بخش به عنوان «ناظر» در همایش‌های سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی حضور می‌یابد.

اما رای مثبت مردم بخش ترک‌نشین قبرس به طرح صلح کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان ملل در همه پرسی سال ۲۰۰۴‬و رای منفی مردم بخش یونانی‌نشین به همین طرح، در تحریم جهانی علیه بخش ترک‌نشین قبرس شکاف ایجاد کرد و موقعیت این بخش را در عرصه بین‌المللی بهبود بخشید.

هم اکنون هیات‌هایی از کشورهای مختلف و حتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا بطور غیر رسمی به بخش ترک‌نشین قبرس سفر کرده و به رغم اعتراض‌های بخش یونانی‌نشین و نیز یونان، با مقامات این بخش دیدار می‌کنند.

در همین حال اتحادیه اروپا با پذیرش بخش یونانی‌نشین قبرس در آن اتحادیه، از دولت ترکیه خواهان شناسایی بخش یونانی‌نشین قبرس و تلاش برای ایجاد زمینه وحدت قبرس در راستای همگرایی ترکیه با اتحادیه اروپا است.

آب وهوای قبرس شمالی :

قبرس از سالم‌ترين و بهترين آب و هواي مناطق معتدل مديترانه‌اي برخوردار بوده و دارای تابستان‌هايی گرم و خشک و زمستان‌هاي معتدل مديترانه‌اي و باراني می‌باشد. متوسط تعداد روزهاي آفتابي در این جزیرۀ زیبا 330 روز در سال می‌باشد. آب و هواي تابستاني در این جزیره از اواسط ماه می تا اوسط اکتبر و زمستان‌های معتدل و بارانی آن از ماه دسامبر تا فوریه به طول می‌انجامد. شرایط آب و هوایی بهاری و پاییزی کوتاه نیز تکمیل‌کنندۀ چهار فصل در این جزیره می‌باشند.

جغرافیای قبرس شمالی :

جزیره قبرس با مساحت 9250 کیلومتر مربع به عنوان سومين جزيره بزرگ درياي مديترانه، در شرق این دریا و در نقطه تلاقی سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا واقع گردیده است. این جزيره کوچک به دلیل موقعیت مکانی ایده‏آل و وجود سواحل بكر و زيبا و مناطق پوشيده از سروهاي سر به فلك كشيده و جنگلهاي كاج و در مجموع با زيبايي بي‏نظير خود هميشه براي جهانگردان جذاب بوده است.

در این بین، کشور قبرس شمال در شمال جزیره قبرس و در 40 مایلی جنوب ترکیه، در نزدیکترین نقطۀ ساحلی قرار دارد.

جمعیت قبرس شمالی :

جمعیت قبرس شمالی حدود 295,000 نفرمی باشد.

50% جمعیت در شهرها و 50٪ در روستاها زندگی می کنند و 99% از جمعیت بزرگسال با سواد هستند.

زبان در قبرس شمالی

زبان رایج قبرس شمالی ترکی است، و زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم بکار میرود.

ساعت و زمان :

ساعت در قبرس شمالی به طور معمول دو ساعت جلوتر از زمان رسمی گرینویچ (GMT / UTC) ، و هفت ساعت جلوتر از زمان استاندارد شرقی(EST ) می باشد.

در تابستان، در ساعت 3 صبح آخرین یکشنبه ماه مارس ساعتها یک ساعت به جلو کشیده می شود و در ساعت 3 صبح آخرین یکشنبه ماه اکتبر به حالت اول باز می گردد .

واحد پول قبرس شمالی :

لیره جدید ترکیه

لیره جدید ترک واحد پول ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی است، که در تاریخ 1 ژانویه سال 2005 رواج پیدا کرده، و برابر با 1 میلیون لیره قدیمی ترک می باشد.

سواحل زیبای قبرس :

درمیان گردشگران و دوستداران طبیعت، مدیترانه همواره به داشتن سواحل دلفریب و زیبایش شناخته شده است. قبرس شمالی نیز از این موهبت مدیترانه‌ای برخوردار بوده و سواحل سحرانگیز این منطقه با جادوی آب زلال و شن‌های درخشان خود قلب تمام گردشگران ورودی به این منطقه را به تسخیر خود در می‌آورند

گیرنه :

گیرنه یکی از زیباترین شهرهای قبرس بشمار می اید.گیرنه در سواحل شمالی قبرس واقع شده است با تمدن بیشماری ازاثار باستانی و تاریخی وهمچنین دریای ارام و سواحل طبیعی زیبایش و اب و هوای معتدل مدیترانه اش یکی از زیباترین شهرهای توریستی این منطقه به حساب می آید.

از دیگر جذابیتهای شهر گیرنه می توان به موقعیت جغرافی آن اشاره کردکه از شمال به دریای مدیترانه ختم می شود و از جنوب به کوهای سر سبز (5 بارمک) (5 انگشت) می رسد که این خود به زیبایهای جزیره شکوه بیشماری می دهد.یکی دیگر از اماکن دیدنی و توریستی شهر گیرنه قصر قدیمی و باستانی است که به شهر بندری گیرنه نمای زیبایی می دهد ودر کنار (Crusader)

این قصر می توان قایقهای توریستی بسیاری را دید و همچنین در کنار این بندرگاه رستورانهاوبارهای بسیا ریقرار دارد که از تفریگاهای معروف گیرنه به شمار می رود.

فاماگوستا :

فاماگوستا در شمال شرقی قبرس قرار دارد .این شهر معروف مدیترانه ای دارای تاریخ غنی وفراوانی است و زیبا ترین کلیسه ها و سختمانهای قدیمی با معماری مدرن را باید در فا ما گوستا باید دید چون مردم ودولت قبرس ارزش قایل میشان به تاریخ و فرهنگشان یکی از بهترین شهرهای قبرس برای گردش گری میباشد وتمام توریستهای به قبرس آمده را جلب تماشای خود می کند. فاماگوستا همچنین دارای سا حلهای زیبا با شنهای طلایی می باشد که در شمال قبرس مشاهده می شود که خیلی کم یاب است شن طلایی با شما در تعطیلات در شهر زیبای فا ما گوستا لحظات فراموش نشدنی با شما مگذرانیم ومنطقه غنی تاریخی قلمرو (برای تلفظ صحیح اسمها به تار نمای انگلیسی مراجعه شود)نام این منطقه هنوز در کتابها نوشته نشده است.کلیساهای بیشتری در قبرس وجود دارد که تاریخ کلیساها مربوط به زمان قرن سوم میلادی میباشند که شما زیبا ترین ها را فقط در فا ماگوستا می بینید.

فاما قوستا دارای رستورانها و کافه های بسیار مخصوص می باشد که بهترین این رستورانهادا رای غذای ترکی و اروپایی و مدیترانهای میباشند و دارای قهوه ترک مخصوص می باشد.شده برا یک بار هم تستش می ارزد. قبرس داری ساحلهای بزرگ وطولانی است که مشهور ترین آنها در فاما گوستا قرار دارد که ما بهترین ها را برای شما معرفی میکنیم معروفترین و بزرگترین این ساحلها عبارتند از (کار پازگلدن بیچ)(سالامیس بیچ) میتوان ساعتها دراز کشید وزیر آفتاب دل نواز به دریای مدیترانه نگاه کرد. کار پاز گلدن بیچ بلندترین زیبا ترین ساکت ترین آرام ترین ساحل در طول سالها می باشد وبه تنهایی مانند بهشت می باشد.

سالامیس فاماگوستا :

در شمال شهر فاماگوستا و در نزدیکی سواحل کارپاس منطقه ایست از بقایای شهر باستانی سالامیس. شهری که از حدود هزار و صد سال قبل از میلاد پایتخت قبرس بشمار می آمده و در قلمرو امپراطوریهای آسور، مصر، ایران(پرسیا) و روم باستان قرار داشته. اما سالامیس با گذشت قرون متمادی همچنان زنده و پابرجاست.

این منطقه زیبای باستانی در بیشه زارهای اطراف می موسا واقع شده. بقایای آثار باستانی همچنین سکه های طلایی که مطعلق به سالهای 411 و 374 قبل از میلاد می باشد بیانگر اهمیت باستانی این شهر در روزگاران کهن می باشد.

76 سال پس از میلاد مسیح زمین لرزه بزرگی در این منطقه رخداد که ورزشگاه تاریخی این منطقه را که توسط ترویان و آدریان ساخته شده بود ویران کرد. این اولین آسیب جدی به این منطقه بود.اما پس از دومین زمین لرزه بزرگ در این منطقه به سال 331 پس از میلاد، مسیحیان آمفی تئاتر بزرگی در این شهر بنا نهادند که ستونهای آن را به سبک ستونهای رومی سخته بودند. این سالن امفی تئاتر متشکل از 50 ردیف صندلی بوده که در مجموع ظرفیت گنجایش 15 هزار تماشاگر را در خود دارا بوده. بنای این اثر تاریخی نمایانگر کنده کاری ها یا تصاویر بدون سر ومخدوش است که مربوط به دوران سیطره مسیحیت در این سرزمین است که بر مبنی تعالیم مذهبی سعی در از بین بردن این تصاویر برهنه داشته اند.

زمانی که مسیحیت به عنوان مذهب اصلی مردم این منطقه بوده تمامی مجسمه های برهنه از جا کنده شده و یا نابود شدند. در واقع آثار مذاهب باستانی رومی و موزاییک های منفش مربوط به آن دوران توسط مسیحیت از بین رفته.

رومی ها در بزرگترین حال آنجا 3 نوع متفاوت حمام بخار، حمام آب گرم و حمام آب سرد ساخته بودند.

در چهارصد سال قبل از میلاد، سالامیس یک شهر رنگارنگ بود که بعد ها تبدیل به شهر ستونهای مرمرین و مجسمه های رنگی موزاییکهای رنگارنگ شد.

در اواخر دوران رومی ها یعنی بین سالهای 400 و1100 بنای بزرگترین کلیسا و قصر مسیحیان در اینجا نهاده شد.

طبق شواهد در اینجا تغییرات شدید جوی و آب و هوایی باید رخ داده باشد که تمام این شهر به زیر شن و ماسه فرو رفته و تنها قسمتهای بالایی ستونها قابل مشاهده بوده. در دوران لوسیگنان قصر تاریخی این شهر از میان خرابه ها کشف شد و تخمین زده میشود که ساکنان زیادی تا سال 1300 میلادی در این شهر سکونت داشته اند.

در طول ششصد سال اخیر آثار آنتیک و باستانی زیادی از این مکان به به یغما رفته. در دوران اشغال فاماگوستا توسط "وناتیان" تعداد زیادی از ستونها و کتیبه های این مکان برداشته شده. پس از آنکه دپارتمان قبرس شمالی به سال 1952 شروع به سازماندهی اکتشافات باستانی در این مکان کرد چپاول این آثاربپایان رسید.

بیش از ده قرن بود ک شهر رومی سالامیس در زیر خاک مدفون شده بود.این را نیز باید به یاد داشته باشیم که تمام خرابه های تاریخی در اروپا در قرون وسطی به عنوان مکانی جهت ساخت و ساز قلعه های جدید بکار رفته.این باعث شد که در قرن 19 دولتها بسیار با دقت به آثار باستانی نگاه کنند و سعی در حفظ و نگهداری آنها داشته باشند.

متاسفانه مقدار زیادی از این شهر به صورت کشف نشده به زیرآبهای دریای مدیترانه رفته. اما هچنان سالن آمفی تئاتر به طور خاص و فوق العاده ای نشانه ای از قدمت و تاریخ قبرس می باشد.

امروزه از اینجا به عنوان مکانی برای برگذاری تئاتر و کنسرت استفاده می شود و همچنان زیبا و جذاب در کنار مناظر دلنشین و دریایی با آب بسیار زلال و تمیز و گرم و دوست داشتنی.

امروزه سالامیس به عنوان یکی از پرطرفدارترین نقاط توریستی قبرس به راحتی از شهرهای کایرنیا(گیرنه) و فاماگوستا دست یافتنیست.

لفکوشا :

جمهوری قبرس کشور جزیره ای است که در شرق دریای مدیترنه(دریای مدیترانه یا دریائی است در جنوب اروپاوشمال آفریقانام مدیترانه از واژه لاتین مدی(میان) + ترا(زمین)به معنی(دریای میان سرزمین ها)گرفته شده است درمنابع عربی واسلامی از این دریا به بحرالروم(دریای روم)بحرابیض(دریای سفید)بحرالمتوسط(دریای میانه)نیز یاد شده است وسعت این دریا( 2966000) کیلومتر مربع است).پایتخت کشورقبرس(نیکوزیا)است .مرزی که کشور قبرس را به دو نیم کرده است که نیمیه شمالی در اختیار ترکان ترکیه و نیمه جنوبی در اختیار بومیان یونانی تبارقبرس است از داخل نیکوزیا می گذرد.این کشور به دو قسمت ترک نشین(جمهوری ترک قبرس شمالی معمولا قبرس شمالی خوانده می شود.ناحیه تحت تسلط ترکها درشمال جزیره قبرس است این جمهوری خود خوانده توسط هیچ کشوری به جز ترکیه به رسمیت شناخته نشده است.)و یونانی نشین(زبان یونانی تاریخ مستند(3500)ساله دارد که از هر زبان یگانه خانواده زبان های هند و اروپایی کهن تر است زبان یونانی با هیچ یک از سایر زبانهای هندو اروپایی در یک گروه قرار نمی گیرد.زبان یونانی باستان به علت برخورداری از ادبیات غنی هنوز دوستداران فراوانی دارد.عده زیادی از مردم جهان مایل هستند آثار ارزشمند(هومر)سوفکلس وآیسخولس(آشیل)رادر زبانی که این ادبیات در آن پدید آمده مطالعه کنند علا وه بر آن هنوز از گنجینه لغات این زبان برای نام گذاری های علمی و فلسفی استفاده میشود.)تقسیم میشود که در آن هر دو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند.یونانی های(ارتودکس)و ترکهای مسلمان هستند.

توضيح فارسي : تور قبرس شمالی نوروز 94 | تور آفری نوروز 94 قبرس شمالی

*****************************************

north cyprus newroz94

مجری تخصصی و برتر تور های قبرس شمالی

نماینده انحصاری فروش تورهای قبرس شمالی

فول گارانتی هتل های قبرس شمالی

چارتر پروازهای قبرس شمالی به صورت فصلی،نوروز 94 و تابستان 94

پرواز مستقیم به فرودگاه ارجان

گشت شهری گیرنه(قبرس شمالی)

تورهای آپشنال.......

پرواز مستقیم به فرودگاه ارجان(قبرس شمالی)

|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

تور قبرس شمالی تشکیل شده از 2 بخش فاماگوسا و گیرنه می باشد و فرودگاه قبرس شمالی ارجان نام دارد و پرواز های قبرس از فرودگاه ارجان انجام می شود و جاذبه های توریستی فراوانی دارد و یکی از نماد های ای شهر لاک پشت های ساحلی می باشد.

North Cyprus

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

پاراگلایدینگ:

علاقه مندان به هیجان.شما می توانید پاراگلایدینگ (پرواز با چتر) را در یک دوره مشخص در طول سال در قبرس شمالی به همراه عکسبرداری تجربه کنید.

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

غواصی:

با رفتن به عمق دریای مدیترانه می توانید شاهد انواع ماهی میگو لاک پشت اختاپوس ماهی های رنگی و اسفنجی و حتی باقی مانده های قدیمی در زیر آب باشید.

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

کارتینگ:

قبرس شمالی دارای بهترین پیست مخصوص کارتینک با تنوع در جاده می باشد.شما می توانید از آن لذت ببرید

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

اسب سواری:

باشگاه سواری تانجو در مرکز شهر گیرنه از مزایایی همچون کلاس های آموزشی پرش از موانع اسب سواری و تور های سواری استفاده فرمایید

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

ورزش های آبی:

شما می توانید از قایق موزی که با قایق تندرو کشیده می شود و ظرفیت آن 6 نفر است استفاده فرمایید.همچنین جت اسکی اسکی روی آب پاراسیلینگ از جمله ورزش های آبی موجود می باشد

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

گل ارکیده:

قبرس شمالی دارای بیش از 30 گونه متنوع گل ارکیده می باشد و 17 گونه آن بومی بوده و زیبایی به قبرس بخشیده است

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

غذا:

آشپزخانه قبرسی دارای 2 نوع ذائقه شرقی و غربی می باشد با تنوع غذایی مانند گوشت های مختلف غذای دریایی سبزیجات میوه جات قبل از وعده غذایی.شما می توانید از مزه های قبرسی که تنوع آنها بیش از 20 مدل مختلف می باشد لذت ببرید.

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

برنامه شبانه:

چهار شنبه جمعه و شنبه دارای شب های بسیار متفاوتی می باشد.مخصوصاً در فصل های که مناسب باشد بر این هیجان افزوده می شود.در بعضی از مواقع تفریحات شاد و متنوع برای علاقه مندان دارای قیمتی مشابه ترکیه می باشد.

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

اجاره اتومبیل:

قبرس شمالی دارای مکان ها و مناطق بسیار زیبا و دیدنی و جذاب می باشد.شما با اجاره اتومبیل می توانید راحت تر و آسان تر به سیاحت و گردش بپردازید.

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

فستیوال پرتقال:

از سال 1977 شهرداری مورفو برگزار کننده این فستیوال می باشد.زمان برگزاری بین ماه های جون و جولای می باشد.شما با شرکت در این فستیوال می توانید طعم پرتقال قبرسی را امتحان کرده و از کنسرت ها و مسابقات نیز بهره مند شوید.

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

ماه عسل:

بهتریت انتخاب برای داشتن خاطره بیاد ماندنی قبرس شمالی می باشد.شما هیچ وقت سواحل طلایی شنی را از یاد نخواهید برد.

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

کنسرت ها بین المللی:

موسقی کلاسیک کنسرت های مختلف در ماه های اپریل و برنامه ریزی شده برای علاقه مندان می باشد.

کنسرت ها در محل کلیسای بلاپایس می باشد.

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

ترافیک و راهنمایی رانندگی:

در قبرس شمالی قانون رانندگی متفاوت می باشد(فرمان اتومبیل در سمت راست قرار دارد).علایم رانندگی بین المللی می باشد.

خیابان ها از امنیت بالایی برخوردار است.

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

شرایط هتل و اقامت:

در روز خروج ساعت تحویل اطاق ساعت 12 ظهر بوده و در صورت امکانات هتل مسافرین می توانند با پرداخت مبغلی ساعت خروج را تا 6 ظهر تمدید نمایند.

شرایط آب و هوایی در ماه های می-اکتبر بسیار مناسب و دمای آب 24 درجه سانتی گراد می باشد.

|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*|*

یه سفر تازه *** ریما گشت

جهت کسب اطلاعات بیشتر با گروه تور ریما گشت تماس حاصل فرمایید

شماره تماس 00 35 45 88

_____________________________________

تصاویر

cyprus-x1.jpg cyprus-x2.jpg
An item with the same key has already been added. Key: text