ریماگشت 021 433 74

عضویت در خبرنامه

جاذبه های گردشگری مسکو | روسیه

مسکــــــــــــــــــــــــــــــــو

شهر مسکـــــــــــــــــــــو پایتخت روسیه در ناحیه مرکزی بخش اروپایی کشور واقع شده است و تاریخ بنای آن به سال 1147 میلادی می رسد. مسکو بزرگترین مرکز علمی وآموزش عالی در روسیه می باشد که بیش از 80 دانشگاه و مرکز آموزشی عالی در آن فعالیت می نمایند.

MOSCOW

مسکو با جمعیتی بالغ بر 15 میلیون نفر،پر جمعیت ترین شهر قاره اروپا و ششمین شهر پر جمعیت دنیامی باشد . مسکو کاملا مسطح بوده و دارای علایم شهری بسیار نادری می باشد که آسمان خراش های7 خواهر استالین را می توان جزیی از آنها دانست این ساختمانهای بزرگ و با ابهت در زمان استالین ساخته شده که دانشگاه مسکو و وزارت خارجه از آن تعداد می باشد.

متروی مسکو که زیباترین متروی جهان است در سال 1930 بنا گردیده و ایستگاه های آن همانند کاخ های سلطنتی و سالن های درباری می باشد.

مسکو همچنین دارای رودخانه های فراوان با کشتی های مسافرتی مشغول به کار می باشندکه شب ها مناظر بسیار زیبایی را بوجود می آورند.

کاخ کرملین، قلعه ای باستانی در این شهر است که محل زندگی رییس جمهور روسیه و استقرار قوه مجریه این کشور میباشد . این شهر در دوران اتحاد جماهیر شوروی نیز پایتخت آن کشور بوده است

کرملین

میدان ســـــــــــــــــــــــــــــــــــرخ:

میدان سرخ قرن هاست قلب و روح مسکو را تشکیل میدهد.میدان سرخ جایگاه نمادهای غنی روسیه است:از کلیسای جامع باسیل گرفته تا کاخ کرملین و مقبره لنین.

این میدان با مساحتی بیش از 7 هکتار پس از تیان آن من پکن و نقش جهان اصفهان سومین میدان بزرگ دنیا می باشدکه در زمان شوروی سابق شاهد گرد همایی های بزرگ و تضاهرات گسترده سوسیالیستی بوده است ودر آن مراسم نظامی به ویژه پس از پیروزی بر آلمان در جنگ دوم جهانی برگزار می شد.

میدان سرخ در اوایل قرن 15میلادی تنها به عنوان یک بازارساخته شد ولی بعدها طی دو قرن به زیبایی آن اضافه گردید و به کراسنویاپلوشاد میدان زیبا معروف شده است.

موزه تاریخ ملـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی:

کرملین در طول هشتصد سال گذشته نقش پررنگیدر تاریخ روسیه بازی کرده. دژی چوبی در قرن 12،مقر کلیسای ارتدوکس از قرن 14 و پایتخت روسیه متحد در دوران ایوان کبیر.

ساختمانهای سنگی،کلیساهای جامع باشکوه،قصرو اقامتگاه های سلطنتی،برجهای بلند و میدانهای زیبا در طی تاریخ در این منطقه برافراشته شده وآن را به یک جاذبه معماری بی نظیرتبدیل کرده است.

امروزه کرملین همچنان فریبنده،تاثیرگذارو در عین حال ترسناک است.اگرچه3/2 آن برای بازدید عموم بسته است اما 3/1 باقیمانده،آنقدر گسترده وجذاب است که بازدیدش روزها وقت میبرد.

موزه اسلحه کرملیـــــــــــــــــــــــــــــــــــن:

این موزه در سال 1894افتتاح شد و شامل مجموعهای باستان شناسی و انسان شناسی بود که در طول بیست سال جمع آوری شده بود و بعد از آن نیز کاملتر و گسترده تر شده است.

هم اکنون این مجموعه تاریخ روسیه را از دوران پارینه سنگی تا به امروز روایت می کند. این موزه شامل یک رستوران و کافه نیز می باشد.

موزه ملــــــــــــــــــــــــــــــــــــی الکساندر پوشکین:

قدیمی ترین و ارزشمند ترین موزه روسیه موزه اسلحه کرملین می باشد که به بخشهای مختلفی تقسیم میشود.چیدمان مدرن و توضیحات انگلیسی از نکات برجسته آن است.

اقلامی که در آن به نمایش گذارده شده اند عبارتند از: لباسها و تاجهای سلطنتی،رداهای مذهبی،کالسکه های اشرافی، جواهرات،وسایل تزیینی،صنایع دستیاز قرن 12،سلاح های جواهر نشان خانواده سلطنتی و مواردی مشابه که در شکوه وزیبایی بی نظیرند.

مــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوزه یادبود کیهان نوردی:

این موزه برای یادبودپوشکین،بزرگترین شاعر روسیه بنا شده است و در آن مراحل مختلف زندگی وی به تصویر کشیده شده است. اقلام ارزشمندزیادی در آن وجود دارد از جمله پرتره های مینیاتوری پوشکین، جعبه های دارویی که برای مداوای وی بکار گرفته شده است،نقاشی های خوداو و قلمی که آخرین شعرش را با آن نوشته است.

مــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوزه جواهرات دولتی:

این موزه در داخل ساختمان بزرگی است که به یادبودکاشفان فضا بنا شده. در این موزه سیر تاریخی فضا و فضا نوردی از اولین ماهواره ها تا پرتاب اولین سگ به فضا و اولین مسافرت فضا نوردان به نمایش گذاشته شده. انواع وسایل و تجهیزات مربوط به فضانوردی نیز در این موزه قابل مشاهده است.

مــــــــــــــــــــــــتروی مسکـــــــــــــــــــــــــــــــــــو:

اگرچه ورود به این موزه قوانین سختگیرانه ای دارد اما مجموعه جواهرات بی نظیر موجود ارزشش را دارد.معروف ترین دارایی های موزه عبارتند از:تاج کاترین کبیر،بزرگترین یاقوت کبود دنیا،الماس معروف اورلفو تخم مرغ های فابرژه.بنیان گذار موزه ،پتر کبیر می باشد.از زمان وی تا کنون در حفظ این سرمایه ملی تلاشهای فراوانی شده،به استثنای سال 1927 که دولت شوروی بیشتر از نصف جواهرات را به حراج گذاشته است.

کلیســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــای جامع سنت باسیل:

متروی مسکو اولین سیستم راه آهن زیر زمینی در اتحاد جماهیر شوروی بود که در سال 1935 با یک خط 11 کیلو متری و 13 ایستگاه افتتاح گردید.اولین برنامه ریزی برای راه اندازی مترو در تاریخ مسکوبه امپراتوری روسیه بر میگردداما جنگ جهانی اول،انقلاب اکتبر و جنگ داخلی روسیه باعث به تعویق افتادن پروژه مترو شد.در حال حاضر مترو مسکو دارای 12 خط و 185 ایستگاه با طول مسیر 305 کیلو متر می باشد.عمیق ترین قسمت مترو ایستگاه پارک پابدی با عمق 84 متر می باشد.

متروی مسکو از نظر تردد مسافر روزانه به طور متوسط6/6 میلیون نفر ،پس از متروی دو قلوی توکیو دارای عنوان پر سرعت ترین وپر تردد ترین متروی جهان می باشد.

اما آن چیزی که در مورد متروی مسکو اهمیت دارد نه تنها تاریخچه تاسیس آن،بلکه زیبایی، عظمت و هنری است که در ساخت آن بکار رفته. امروزه متروی مسکو به عنوان یکی از جاذبه های جهانگردی در روسیه شناخته شده است،بسیاری از ایستگاه های مترودر مسکو دارای تزیینات مجلل،ستون های مرمرین،چلچراغ و کفپوش هایی از سنگ خاراهستند.تزیینات این ایستگاه ها شبیه قصر های مجلل تزارهای روسی می باشد.هر یک از ایستگاه های مترو مسکو به سالن های یک کاخ شباهت زیادی دارد. معمعاری در ایستگاه های متروی مسکو حرف اول را میزند و هر کدام از ایستگاه های متر به خصوص ایستگاه های که در مرکز شهر واقع شده اند مثل یک موزه واقعی هستند.

صومــــــــــــــــــــــــــــــــــعه نودویچــــــــــــــــــی:

کلیسای شفاعت مریم مقدس معروف به باسیلی در سال 1560 برای یادبودباز پس گیری کازان از مغولهابنا شده است.بنای اولیه مانند کرملین سفید و گنبد ها طلایی بوده.اما طی سالها سازه های دیگری به مجموع هشت کلیسا اضافه و رنگ گنبدها به شکل امروزتغییر داده شد،امروزه باسیلی موزه ای است با راهرو های اسرار آمیزدرون دیوارها و گالری های باریک با رنگ های منظم واسلوبی.

کلیــــــــــــــــسای جامع عیـــــــــــــــــــــسی منجی:

این صومعه یکی از زیبا ترین بناهای مسکواست معاری تقارنی آن و موقعیتش در حاشیه رودخانه جذابیتش را دو چندان کرده. کلیساهای تاریخی با معماری های داخلی خیره کننده،برجهای سر به فلک کشیده،دروازه های سنگین و مقبره های گرانیتی و فلزی نادر برای اشخاص سر شناس مانند چخوف.

این کلیسا یکی از برجسته ترین و جنجالی ترین بناهای روسیه می باشد.این بنای مجلل و با شکوه با گنبد های مسی سربه فلک کشیده ،در ابتدا با هزینه ای هنگفت و طی زمانی طولانی در سال 1839 تکمیل شده است. متاسفانه به دستور دولت شوروی کلیسا کاملا تخریب شد اما در اواخر دهه 1990 بودجه ای کلان برای احیا کلیسا در نظر گرفته وپروژه در سال 2000 به اتمام رسید.

تصاویر

Kremlin-de-Moscú-Imagen-destacada1.jpg ytytytyt.jpg eddeded.jpg St-Basil-Cathedral-Moscow_cs.jpg
An item with the same key has already been added. Key: text